שמעתם על דלקת שפת העפעף (בלפריטיס)?

‎אילן אופנהיים

נכתב על ידי ‎אילן אופנהיים

ספט 17, 2023

בלפריטיס היא דלקת בשפת העפעף או בריסי העין. היא אומנם שכיחה מבין מחלות העיניים, אך מאתגרת לזיהוי ובשל כך גם קשה לריפוי.

מה התסמינים של בלפריטיס?

אי נוחות בעיניים ותחושה של דביקות, תחושת גירוד בעפעפיים, צריבה בעין ותחושה שיש בעין גוף זר, רגישות לאור, אדמומיות בעיניים, פגיעה קלה בחדות הראייה, שפת העפעף נהיית אדומה ועבה, קשקשים על פני הריסים, הפרשות דביקות על שפת העפעף, בלוטות חלב סתומות או מלאות בחומר שדומה לשעווה.

מה גורם להופעת בלפריטיס?

קשה לאתר סיבה אחת ומרכזית שגורמת למחלה להתפשט. לעיתים הופעת הדלקת בשפת העפעף קשורה למחלת עור סביב העין או לשימוש בטיפות עיניים שגרמו לגירוי. מנח לא תקין של העפעף עלול גם לגרום לדלקת.

מה הסכנות שבבלפריטיס?

בלפריטיס שלא יאובחן כראוי גם לא יטופל בהתאם; בלפריטיס לאורך זמן יכול לגרום לדלקות עיניים חוזרות ונשנות ולעיניים יבשות. כמו כן, דלקת קשה בעפעפיים עלולה לגרום לפגיעה בקרנית התחתונה – תופעה שמלווה בכלי דם לא תקינים על הקרנית, הידקקות של הקרנית עד לכדי ניקוב הקרנית במצב קיצוני של המחלה; בלפריטיס אף עלול לפגוע באיכות הדמעות.

הטיפול בבלפריטיס

הטיפול המרכזי בבלפריטיס (דלקת בשפת העפעף) דורש ניקוי יומיומי של שפת העפעפיים עם מגבוני עפעפיים הנמכרים בבתי המרקחת, ללא צורך במרשם רופא. הניקוי במגבון מקל על הגירוי בעין ובסביבתה והוכח כמסייע לסובלים מהמחלה.

בנוסף לכך, גם עיסוי עדין של שפת העפעף עם קומפרסים חמים מאפשר להמיס ולנקות את ההפרשות מהעין ולנקז את הבלוטות הסתומות.

תחליפי דמעות עוזרים בשמירה על בריאות העין ובמקרים של בלפריטיס (דלקת בשפת העפעף) עשויים לסייע גם בניקוי העין ובהפחתת הגירוי, אם כי אין עדויות מחקריות חד-משמעיות לכך.

בלפריטיס איננה מחלה זיהומית והיא אינה מדבקת, אך כיוון שהיא גורמת לצמיחת יתר של חיידקים בסביבת העין, יתכן גם שימוש באנטיביוטיקה.

במקרים שבהם בלוטות השומן בשפת העפעף סתומות ומודלקות, הטיפול יעשה בעזרת ניקוי עמוק של בלוטת השומן על ידי מברשת סיבובית מיוחדת או סחיטה של תוכן הבלוטות בפינצטה ייעודית לכך. טיפולים אלו יעשו בידי רופא בלבד.

סיכום:

בלפריטיס – דלקת שפת העפעף היא מחלה נפוצה אך מאתגרת לזיהוי בגלל תסמיניה הרבים שדומים למחלות עיניים אחרות. אם יש לך בלפריטיס, רצוי לגשת אחת לכמה חודשים לניקוי עמוק של שפת העפעף ומידי יום לדאוג לניקוי העפעפיים במגבונים ייעודיים. למידע נוסף אודות בלפריטיס וטיפול בדלקת עיניים גלשו לאתר המרכז לטיפול בעין יבשה הרצליה

‎אילן אופנהיים

‎אילן אופנהיים

‎אילן אופנהיים הוא המחבר הראשי באתר מדע וחברה, הוא כותב מאמרים במגוון נושאים ומפרסם אותם באתר הזה להנאתכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *