אש על גולש: פטריגיום – כל מה שצריך לדעת על מחלת העיניים המכונה "עין הגולש"

‎אילן אופנהיים

נכתב על ידי ‎אילן אופנהיים

יונ 22, 2023

סובלים מגרד בעיניים? יש לכם משהו חדש בעיניים? יכול מאד להיות שאתם סובלים ממחלת עיניים בשם פטריגיום – גידול שפיר שגדל על העין. ברוב המקרים המשמעויות שלו הן אסתטיות בלבד, אך ישנם מקרים בהם הפריגיום יכול לגרום לקשיים בראייה.

מה זה בעצם פטריגיום ואיך אדע אם יש לי את המחלה?

פטריגיום הוא מעין קרום שעשוי מכלי דם שמתפתח בלחמית העין ומכסה לאט לאט את הקרנית. אנשים שסובלים מפטריגיום בדרך כלל יסבלו מהתסמינים הבאים:

  • אדמומיות בעין
  • תחושת גירוי
  • תחושת צריבה
  • דמעות
  • הרגשה של יובש
  • הרגשה כאילו שיש עצם זר בתוך העין

כאמור, בדרך כלל, הפטריגיום מתפשט עד גבול מסויים ואצל רבים מהחולים במחלה הוא לא משפיע באופן דרמטי, אך ישנם מקרים בהם הפטריגיום יכול לגרום לבעיות ראייה שנגמרות משינוי בצורת הקרנית או בשל גדילה של הגידול עד להתפשטות לציר הראייה.

מה הקשר בין פטריגיום לגלישה?

השם העממי של המחלה הוא "עין הגולש", מכיוון שזו מחלה שמזוהה עם גולשים, או אנשים שנמצאים שעות רבות בשמש. מומחים אומרים שיש קשר בין התפתחות המחלה לחשיפה לשמש (וגם לסיגריות!). לא בכדי, המחלה נפוצה מאד במדינות בהן קרינת השמש חזקה כמו ישראל ואוסטרליה. כדי להימנע מהמחלה מומלץ להקפיד להרכיב משקפי שמש שמבטיחות הגנה מקרינת UV.

איך ניתן לטפל בפטריגיום?

במידה והמחלה לא פוגעת בראייה, ניתן לבצע ניתוח להסרת הנגע מסיבות אסתטיות. במקרים מסוימים רופא העיניים ימליץ על ניתוח להסרת הנגע: במקרים בהם הנגע משנה את צורת הקרנית או במקרים בהם הנגע מפריע לראייה. בכל מקרה, כדאי מאד להקפיד לעקוב אחר הנגע וללכת לרופא עיניים פעם בשנה.

מהו ניתוח להסרת פטריגיום?

מדובר בניתוח פשוט בלי סיכויי סיבוך גבוהים. הוא נעשה בדרך כלל תחת הרדמה מקומית ואורכו לא יותר מ-40 דקות. לא מדובר בניתוח פולשני. קודם כל מסירים את הנגע ומניחים במקומה רקמת לחמית בריאה שתילקח מהאזור שנמצא מתחת לעפעף העליון (רקמה שתגדל מחדש תוך כמה ימים). את הכל מחברים בעזרת תפרים שיימסו לאחר כמה ימים.

זה יחזור?

לאחר הניתוח ישנו סיכוי של כ-5% לחזרה של הפטריגיום.

מה יקרה לי לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח העין תיחבש. את התחבושת יש להשאיר למשך יום אחד. לאחר מכן, עם הסרתה יש להתחיל בטיפול התרופתי (משחה או טיפות). בתחילה צפויים כאבים וגירוי בעין שיימשכו בין מספר ימים לשבועות. תופעות אלה יחלפו בהדרגה.

למידע נוסף אודות פטריגיום ניתן לגלוש לאתר מומלץ בקישור הזה.

‎אילן אופנהיים

‎אילן אופנהיים

‎אילן אופנהיים הוא המחבר הראשי באתר מדע וחברה, הוא כותב מאמרים במגוון נושאים ומפרסם אותם באתר הזה להנאתכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *