השווקים של תל אביב

‎אילן אופנהיים

נכתב על ידי ‎אילן אופנהיים

פבר 21, 2023

בעבר שוק נחשב למקום שבו קונים את הירקות והבשר, והוא לא היה מצטיין ברמת הניקיון. אמנם שווקים הם עדיין מקום שבו אפשר לקנות דגים ובשר, אך השווקים של היום הם מקום בילוי, מרכז קולינרי ואפילו מוקד משיכה תיירותי. כל עיר עם מסורת מתגאה בשווקים שלה.

השווקים הם תמיד מקום המבטא את האופי המיוחד של העיר ואת הקהילות שמרכיבות אותה. ירושלים ידועה בשוק מחנה יהודה, בהחלט מקום שכיף לבקר בו. אך גם לתל אביב יש את שוק הכרמל ועוד שווקים מיוחדים המבטאים את האופי המיוחד של העיר.

שוק הכרמל – שוק הכרמל הוא שוק שפשוט התפתח באופן ספונטני, על הדרך המובילה מיפו לכפר הערבי סומייל. הוא זכה בתחילה לכינוי שוק הכרם, בשל קרבתו לכרם התימנים. אך פרנסי העיירה לא ממש אהבו את השוק הספונטני, וביקשו להחליפו בשוק מקורה ובסטנדרטים אירופאיים; ניסיון שלא ממש הצליח. ועל ראש העיר האחרון שרצה לפנות את השוק (שלמה להט) הושלך רימון הלם..

כיום שוק הכרמל הוא מקום בו אפשר לקנות פרות, ירקות, דגים, בשרים ועוד מגוון מצרכי מזון אקזוטיים מהעולם כולו. ולא רק מזון, אלא גם מתנות ומזכרות, והשוק פופולרי בקרב תיירים. ובאופן מפתיע יש כאן סצנה קולינרית שלא כדאי להחמיץ. כאן תמיד תפגשו את הטרנדים החדשים.

שוק לווינסקי – שוק לווינסקי החל להתפתח בשנות השלושים של המאה הקודמת. הייתה זו תקופה בה התיישבו באזור יהודים מסלוניקי. והם החלו לפתוח כאן חנויות אשר מכרו את המאכלים והתבלינים המיוחדים של המטבח הבלקני. לאחר קום המדינה, החלו להגיע לארץ גם עולים חדשים מפרס, והם הוסיפו לעושר התרבותי. ודווקא ברגע שנראה היה שהקסם אבד, וזהו עולם שהולך ונעלם; דווקא אז השוק התעורר לתחייה מחודשת עם דור צעיר שהביא לכאן אווירה תוססת. שוק לווינסקי היום נחשב לאחת מהפינות הקולינאריות של תל אביב.

שוק הפשפשים  – בתור אחד שראה כמה שווקי פשפשים בעולם, אני חייב להודות ששוק הפשפשים של יפו הוא אחד האותנטיים ביותר. כאן באמת ניתן למצוא הכל, מאביזרים לבית ועד פריטי וינטג‘ וכל מיני דברים שונים ומשונים. כל מי שמתעניין בעיצוב, היסטוריה או שסתם אוהב דברים מיוחדים יכול למצוא אותם כאן. ומסביב לזה התפתחה תרבות של בילויים ואווירה תוססת עם מסעדות. בהחלט מקום מומלץ לנגב חומוס, לשתות כוס בירה בצהרי יום שישי ולעשות גם גיחה לנמל יפו הסמוך. השוק פועל במקום מאז המאה התשע עשרה, ולמעשה שווקים צלבניים פעלו כאן עוד קודם.

ChameleonsEye / Shutterstock.com

‎אילן אופנהיים

‎אילן אופנהיים

‎אילן אופנהיים הוא המחבר הראשי באתר מדע וחברה, הוא כותב מאמרים במגוון נושאים ומפרסם אותם באתר הזה להנאתכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *